Říjen 2009

Samhain, nebo taky Halloween

30. října 2009 v 23:47 Halloween
Dnes, 31. října, slavíme svátek, který v průběhu času získal mnoho podob a jmen, ale jeho podstata je stále stejná a původ má v keltské duchovní tradici. Je to začátek tmavého období, konec sklizně, dobytek se sháněl do ohrad, přebytečná zvířata se porážela, protože by nemohla přežít krutou zimu a nedostatek píce, lid se chystal na zimu. Ale významným prvkem bylo i vzpomínání na zesnulé, vyjádření úcty a památky k nim a připomenutí si, že všechno má svůj konec, nejen hojné letní období, ale i lidský život. A protože každý konec je začátek něčeho nového, byl také Samhain počátkem nového keltského roku.

Krabička ze zažehlovacích korálků

29. října 2009 v 0:09 Dílna
Pokud jste přibližně stejný ročník jako já, možná jste taky ve škole při pracovní výchově na prvním stupni šili z pohledů krabičku pro maminku k MDŽ :-) Vzpomněla jsem si na to a napadlo mě, stejným způsobem vyrobit krabičku na kapesníčky ze zažehlovacích korálků. Dá se vyrobit jakákoliv velikost, omezení jste jen maximální velikostí šablony. Než poskládáte 8 čtverců, dá to docela zabrat, ale pokud vám to zrovna nikdo neshodí na zem, je to relax. Pak už stačí jen zažehlit, sešít, z menších čtverečků vypracovat na víčku úchyt a krabička podle vašeho přání je na světě :-)


Šneci.....a Kája :-)

1. října 2009 v 23:22 S dětmi je zábava
V našem akváriu máme tři velké šneky, pp. ampulárie. K tomu tři závojnatky. Holky mají akvárko ve svém pokojíčku, dlouho žadonily, než jsme jim ho pořídili (protože práci s tím budu mít stejně já :-)) ).
Neustále sledují, co se v akvárku děje. A tak, když jsem jednou objevila na skle šneččí vajíčka a divila se, Kája křičela:

"Jo, já viděla šneky, jak se páraj!"

A myslela samozřejmě PÁŘÍ :-))