Superúplněk 19.3.2011

20. března 2011 v 15:45 |  Povídání, tipy, zajímavosti,...
Nevím, co jste dělali zrovna v noci na dnešek. Jestli jste, jako já, koukali na noční oblohu (bylo krásně jasno, aspoň v Praze), nemohli jste si nevšimnout zářivého a velkého měsíce. Byl v úplňku, a to ne ledajakém, ale v tzv. superúplňku. Možná si pamatujete z hodin zeměpisu, že Měsíc obíhá kolem naší matičky Země po jakési elipse, nicméně Země neleží ve středu této elipsy a tak je Měsíc pravidelně někdy dál a někdy blíž Zemi, podle toho, kde se zrovna nachází. A zrovna při včerejším úplňu se nacházel Měsíc nejblíž Zemi, což se opakuje jednou za 18 let. Kdo ho tedy nepromeškal, určitě nelitoval. Já jsem vyběhla před dům se stativem a pokusila jsem se ho vyfotit. Někdy se mi zaostřil, někdy ne, ale i nezaostřený vypadá zajímavě.

aktualne.centrum.cz:
Měsíc se večer 19. března dostal nejblíže k Zemi za uplynulých 18 let. Měsíc, který je ve druhé polovině března větší než obvykle, označují vědci v době tzv. lunárního perigea za "superextrémní Měsíc". Od Země je v této době její přirozený satelit vzdálený jen 356.577 kilometrů. Střední vzdálenost Měsíce od Země je přitom 384.403 kilometrů. Zajímavostí a unikátností tohoto úkazu je i časový souběh s úplňkem, který nastal v 19:10 SEČ.
Hezké povídání a rozebrání i jiných aspektů tohoto jevu je na astro.cz.
Zkoušela jsem přiblížit Měsíc co nejvíc, nakonec se mi nevešel ani do objektivu. Měla jsem pocit, že bych viděla i kosmonauta, který by mi z něj mával .
Ztichlá ulice při úplňku .

A ještě jedno zajímavé video v angličtině, Science@NASA o největším březnovém úplňku.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kiwi Kiwi | Web | 20. března 2011 v 17:02

Výborné fotky! To mě tak svítilo do pokoje, že jsem ani spát nemohla :D.

2 Valentina Valentina | E-mail | 20. března 2011 v 17:40

Taky jsme včera večer vyrazili s foťákem na kopec. Kromě superúplňku bylo ještě Josefa, tak jsem ještě přemýšlela, proč je show v každé hospodě, kolem které jsme šli. Měsíček svítil jak rybí oko, ale nevzala jsem stativ, takže fotky jsou trochu zvláštní.

3 nauriel nauriel | 20. března 2011 v 17:46

U nás byl úplněk taky krásně vidět. Bylo jasno a svítilo mi do postele. Večer jsem taky přemýšlela, jestli nevyrazím fotit. Ale nakonec jsem nešla. Asi jsem tušila, že nafotíš :-D  :-P

4 Vlaďka Vlaďka | 20. března 2011 v 19:38

[1]: díky, to mě bohužel do postele nesvítil :-|  ;-)

[2]: Jj, bez stativu je to někdy těžké :-P ale někdy se to taky povede a zase jsou ty fotky trošku jiné 8-)

[3]: :-P  :-P

5 jitacopi jitacopi | 20. března 2011 v 20:32

Pěkné fotky měsíce, já jsem ho trochu zaregistrovala, když jsem se k ránu vracela mírně podroušená z pařby domů. :-D Jsem ráda za tento článek, na odkazy ještě mrknu. :-)

6 Vlaďka Vlaďka | 20. března 2011 v 20:41

[5]:tak to musela být pořádná pařba, když jsi ho zaregistrovala jen trochu :D  :D

7 jitacopi jitacopi | 20. března 2011 v 22:29

[6]: No, stálo to za to, to je pravda. :-D Vybrala jsem si to zase nejméně na půl roku dopředu. :-D

8 Vlaďka Vlaďka | 21. března 2011 v 7:42

[7]: já jsem si to vybrala kdysi asi už na celý život, jsem v podstatě už abstinent :-D

9 Vlaďka Vlaďka | 21. března 2011 v 7:45

Ale vzpomněla jsem si, že na škole (vysoké - jen pro jistotu) jsme s manželem, tehdy ještě nemanželem :-D vypozorovali, že když se šlo do hospody při úplňku, byly to ty nejzběsilejší akce, fakt to tak bylo, pak už jsme koukali do kalendáře a když jsme viděli úplněk....stejně jsme šli :D  :D člověk byl mladej a blbej, dneska se občas divím, že jsme to všechno ve zdraví přežili a raději na to moc nevzpomínám, ale s tím úplňkem - něco na tom bude :-P  :-P

10 jitacopi jitacopi | 21. března 2011 v 8:31

[9]: Já jsem na tom nebyla tak, jak to vypadá. :-D Také moc nepiju, proto mi stačí málo. Byla to dámská jízda, tak jsme si ji s "holkama" užily, jak se patřilo pro vdané paní. :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama